3 rady pre spálňu, kde sa naozaj dobre spí

Zdravý a spokojný spánok je základ, ktorý jednoducho potrebujeme všetci. Aby sme ho dosiahli, existuje niekoľko pravidiel, ktorým by ste mali podrobiť aj svoju spálňu. Zaujíma vás ktoré faktory vplývajú na to, či začne vaše zajtrajšie ráno s úsmevom na tvári alebo naopak, s bolesťou hlavy a náladou pod psa?

 

Vytvorte si miesto, kde sa spí ako v bavlnke

Plánujete novostavbu, kupujete byt alebo ste si práve povedali, že kvalita vášho spánku naozaj stojí za to, aby ste sa zariadeniu spálne venovali viac? V tom prípade máme pre vás niekoľko užitočných rád, akým smerom by ste sa mali uberať napríklad už vo fáze, kedy ešte len premýšľate, ako vašu novú spálňu zariadiť.

V spálni často bojujeme s problémom, že ju využívame ako miestnosť “na všetko”. Také malé skladisko nepoužívaných vecí, domáca pracovňa, úschovňa prádla, ktoré ešte nenašlo svoje miesto v skrini a podobne… Treba si však uvedomiť, že toto všetko vplýva na kvalitu vášho spánku.

Poznámka: Naša realizácia spálne nábytkom na mieru v Bratislave. Viac realizácií si môžete pozrieť tu.

Rada prvá – rozmiestnenie nábytku v priestore

Kopa nevyriešených papierov na stole alebo pyramída nevyžehleného prádla sa postarajú o vašich nočných strašiakov. Riešením sú praktické vstavané skrine alebo šatníky, ktoré všetko potrebné pohltia vo svojich útrobách. Alebo pracovný stôl s priehradkou s názvom “nevybavené”.

Ak navyše bojujete s menším alebo netradičným priestorom, ideálnou možnosťou je nábytok na mieru do spálne, ktorý presne zohľadní rozmery miestnosti. V spojení s praktickým a zdravým rozložením a dostatkom úložných priestorov vytvoríte spálňu, kde je radosť zaspávať.

NÁŠ TIP: Na tom, či sa vám dobre spí, má zásluhy aj nábytok. Dôraz na kvalitu sa naozaj vypláca, a to najmä ak hovoríme o zdravotne nezávadnom nábytku z materiálov, ktoré neuvoľňujú nežiaduce látky.

 

Rada druhá – pokojný spánok v jednotnom štýle

Tak túto si obľúbi každý, kto už v hlave nosí svoju ideu, ako zariadiť spálňu. Ako sme už spomenuli v predošlom bode, chaos v spálni zdravému spánku nepomáha. To isté sa vzťahuje aj na dizajn, v akom sa miesto oddychu bude niesť. Ideálnym riešením je zvoliť si jeden štýl, ktorý bude v spálni prevládať.

Šikovný interiérový dizajnér alebo firma zaoberajúca sa výrobou nábytku vám dokážu navrhnúť nábytok na mieru, ktorý dokonale zapadne do konceptu celej spálne. Vhodne zvolené doplnky, ako svietidlá, dekorácie alebo posteľné obliečky dotvoria komplexný priestor tak, aby všetko ladilo do poslednej bodky.

V rámci jedného štýlu máte istotu, že sa vyhnete nežiadúcim farebným kontrastom alebo prvkom, ktoré by dizajn spálne narušili. Dokonca ani výrazné tmavé odtiene nemusíte úplne vylúčiť, ak ich harmonicky zladíte.

 

Rada tretia – fyzikálne predpoklady pre kvalitný spánok

Existujú. Nezáleží na tom, či ste nočná sova, máte radi v noci ticho alebo dôverujete usporiadaniu nábytku podľa feng shuej pravidiel. Tieto spočívajú v tom, akú teplotu, vlhkosť a svetlo do svojej spálne vpustíte.

TEPLOTA V SPÁLNI

Čísla hovoria jasne. Teplota v miestnosti, kde spíte, by mala byť nižšia než tie, kde trávite zvyšok dňa či večera. Ideálne hovoríme o rozmedzí medzi 18 -20 °C.

VLHKOSŤ V SPÁLNI

Príliš suchý vzduch alebo naopak, vlhké a ťažké nočné návaly, spôsobujú možno i zdravotné problémy, na príčinu ktorých ste doposiaľ nevedeli prísť. Vlhkosť vzduchu v spálni by sa mala udržiavať na hodnote 40%.

SVETLO V SPÁLNI

Ideálne podmienky pre spánok? Absolútna tma. Ak ju však z akéhokoľvek dôvodu neviete dosiahnuť, celkom určite si dajte pozor na to, aby ste zo spálne odstránili všetky nepotrebné zdroje žiarenia.

NÁŠ TIP: Plánujete zariadiť v podobnom duchu aj obývačku? Prečítajte si dobré rady aj v tomto článku.

A ako ste sa rozhodli vo svojej novej spálni spať vy? Zdravý spánok so sebou predsa prináša len samé benefity. Ostáva len na vás, či sa rozhodnete pre minimalistickú, exkluzívnu spálňu, modernú spálňu v nadčasovom štýle, alebo prírodnú spálňu plnú harmónie....

V Rstudiu vám radi pomôžeme už v momente, keď o nej ešte len premýšľate.  

 

KONTAKTUJTE NÁS