Ako si zariadiť produktívne pracovne miesto u vás doma?

Mnohí sme si počas karantény vyskúšali prácu z domu, kancelárie zívali prázdnotou a doma začali vznikať takzvané home offices, čiže domáce kancelárie. Trend práce z domu však nie je viazaný len na súčasnú pandemickú situáciu, práca z domu je pre mnohých každodennou realitou. Ako docieliť, aby sme aj v domácom prostredí boli dostatočne produktívni a ako by mohla vyzerať vaša domáca kancelária si povieme v nasledujúcich bodoch.

Pokoj na prácu

Práca z domu znie ako splnený sen, žiadne obleky, šaty, lodičky, cestovanie, zápchy, domáca pohoda. Za mnohými výhodami sa skrýva jedna veľká nevýhoda a tou je fakt, že doma sa nám ťažšie sústredí. Ak nie ste doma sami, je to ešte náročnejšie, deti, partner, domáci miláčik. Všetci vyžadujú pozornosť. Ak ste sám, vždy sa nájde niečo, čo treba akurát doma opraviť, upratať, poznáte to. Je preto dôležité mať svoje pracovné miesto, kde budete mať pokoj a všetko, čo potrebujete k práci, aby ste sa mohli sústrediť.

Vlastná miestnosť alebo oddelený pracovný kút
 

Vlastnú miestnosť ako samostatnú kanceláriu si môže dovoliť málokto. Je ideálnym riešením, máte v nej pokoj a dostatok miesta na realizáciu. V prípade konferenčných video hovorov máte istotu, že za vami nikto neprejde.

Ak nemáte miestnosť navyše, hľadajte najpokojnejšie miesto v dome a spravte si vlastný pracovný kút, stačí vám dostatočne veľký pracovný stôl a kvalitná ergonomická stolička. Pracovný kút môžete od zvyšku miestnosti oddeliť paravánom, policovým dielom, skriňou. Väčšina ľudí volí pre takýto pracovný kút spálňu, ktorú využívame iba v noci na spánok, cez deň tak môže slúžiť ako pracovné miesto. Neznamená to však, že máte pracovať s notebookom v posteli, vytvorte si pracovný kút so stolom a pohodlným sedením.

Ak žijete v menšom byte a potrebujete svoj pracovný kút, riešením môže byť aj skrytá kancelária v skrini na mieru. Nemal by vám pod nohami zavadzať vysávač či nad hlavou zavesené kabáty. Pracovný kút sa dá vytvoriť aj vo výklenku vedľa skrine, ktorý nazývame NIKA. Stačí pracovná doska na mieru, zopár políc a pracovný kút je na svete. Celý priestor pôsobí zjednotene a skriňa vám ponúkne dostatok úložného priestoru pre dokumenty.

Prirodzené svetlo je základ

Vaše domáce pracovné miesto by malo mať dostatok prirodzeného svetla a myslieť by ste mali aj na dostatočné osvetlenie v podobe stolnej lampy. Ideálnym riešením je umiestniť pracovný kút pri okne, aby ste mali neustály prísun prirodzeného svetla. Slnečné žiarenie výrazne ovplyvňuje náladu a zvyšuje sa ním u ľudí produktivita práce, pretože dodáva energiu.

Dostatok úložného priestoru

Police, skrine, regály, bez toho sa nezaobíde žiadna kancelária, ani tá domáca. Dostatok úložného priestoru je potrebný pre udržanie poriadku, keď hovoríme o domácej kancelárii či pracovnom kúte, je to o to dôležitejšie. Nikto sa nechce pri príchode do spálne pozerať na kopu papierov na stole. Stôl má slúžiť ako pracovná plocha a je potrebné ho pre produktivitu udržovať bez nepotrebných vecí, ktoré iba zaberajú miesto.

"Ak máte k dispozícii malý priestor, klientom vždy odporúčame policové diely na mieru, tie ponúknu dostatok úložného miesta na všetky zakladače a dokumenty. Výborne sa dá využiť aj priestor pod stolom. V spálni viete využiť časť vstavanej skrine. Dôležité je, aby ste mali po ruke, všetko, čo potrebujete k práci a nemuseli za potrebnými papiermi prechádzať do inej miestnosti. Cestou totiž môžete natrafiť na dobrú knihu, televíziu a iné lákadlá pre narušenie koncentrácie." Ing. Martin Beko - projektový manažér

Kreativitu musíte nakopnúť

Potrebujete dobré nápady? Máte kreatívnu prácu, potrebujete sa pri práci uvoľniť? Pomôcť môžu farby, ktoré podľa odborníkov dokážu pozitívne vplývať na ľudskú psychiku.

VHODNÉ FARBY DO DOMÁCEJ KANCELÁRIE:
  • Zelená vás upokojí a pomôže pri sústredení.
  • Žltá rozvíri kreatívne myslenie a dodá vám energiu.
  • Modrá vám pomôže odbúrať stres a podporuje fantáziu
NEVHODNÉ FARBY DO DOMÁCEJ KANCELÁRIE:
  • Sivá farba znižuje výkonnosť a produktivitu.
  • Červená farba je vhodnejšia do väčších priestorov, podporuje tímovú prácu a vyvoláva mnoho emócií, preto by sme ju do home office neodporúčali.

Hudba dokáže zázraky, ak ste fanúšik hudby, viete, že dokáže zlepšiť náladu, upokojiť myseľ a dodať energiu. Na rôznych hudobných platformách nájdete playlisty do kancelárie a k práci, vytvoriť si môžete aj vlastný podľa nálady a vkusu na hudbu. A ak ste doma sám, nebudú vás musieť tlačiť ani slúchadlá, ako v spoločnej kancelárii.

Ku šťastiu a pohodliu vám chýba už len kvalitné sedenie, rady pre správne sedenie si môžete prečítať v našom blogu Ako správne sedieť?

Pracovné miesto viete vytvoriť kdekoľvek, najdôležitejším aspektom je robiť, čo vás baví. A to vám prajeme, lebo niet lepšej životnej výhry, ako robiť to, čo milujete.

 

KONTAKTUJTE NÁS